Ana sayfa Vergi Anlaşmalı matbaa % 0 KDV’li kitap dergi faturası kesebilir mi?

  Anlaşmalı matbaa % 0 KDV’li kitap dergi faturası kesebilir mi?

  22
  0

  Sadece maliye anlaşmalı olan bir matbaa % 0 KDV’li kitap dergi faturası kesebilir mi bunun için ayrıca maliye bakanlığı dışında bir kurumdan da yetki belgesi alması gerekir mi?

  Vergi uygulaması konusunda gerekmez. Başka mevzuatlar açısından bilgimiz yok. Kitap teslimleri KDV den istisnadır.


  İnternet üzerinden satış yapan bir müşterimiz kitaplarını müşterilerine satmaya başlayacaktır. Burada yapmış olduğumuz araştırmada bu satışlarda KDV tutarı 0 olarak faturaya yansıtılmakta olup, matrahı da tam istisna kapsamında 335 nolu kodda yazılı olan Basılı Kitap ve Süreli Yayınların Tesliminde İstisna satırında gösterilmektedir. Ayrıca faturanın açıklama kısmına 3065 sayılı KDV Kanununun (13/n) maddesi hükmü gereğince KDV hesaplanmamıştır şeklinde yazılması istenmektedir. 

  Burada yapılan uygulama doğru mudur?

  Belirttiğiniz uygulamalar doğrudur. Kitap satışları KDV den istisnadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here