Ana sayfa Muhasebe Altın ve gümüş alış ve satışları Ba- Bs bildiriminde beyan edilir mi?

Altın ve gümüş alış ve satışları Ba- Bs bildiriminde beyan edilir mi?

1890
0

E – ticaret ile faaliyet gösteren firmamız hediyelik eşya ürün satışı yapmaktadır. Altın ve gümüş kolye satışlarında altın veya gümüş bedeli (kdv’siz) 10,00 altın veya gümüş işçilik %18 kdv 5,00 ara toplam : 15,00 %18 kdv 0,90 toplam : 15,90 şeklinde fatura düzenlemektedir. Altın ve gümüş takı bedelini kdv beyannamesinde özel matrah şeklinde tabi işlemlerde göstermekteyiz. Ba ve Bs formlarında da ara toplam olan 15,00 tl olarak bildirim yapmamız doğru mudur? Yoksa kdv dahil 15,90 tutarı mı bildirmeliyiz?
(29.11.2018)

Özel matrah şekline tabi mal ve/veya hizmet alış/satışlarında katma değer vergisi dahil tutarlar dikkate alınacaktır. Buna göre; kuyumculuk faaliyetinizle ilgili olarak, Ba ve Bs bildirim formlarında alım ve satım tutarlarını belirlerken Katma Değer Vergisi dâhil tutarları dikkate almanız gerekmektedir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kiralar BA-BS Formu İle Bildirilecek midir?

Sigorta Poliçeleri de Ba-Bs Formu ile Bildirilecek…

Millileştirmeden sattığımız ürünleri Ba-Bs formu ile nasıl beyan edeceğiz?

 

Yurt dışındaki bir firmaya Türkiye’de Müşteri veya tedarikçi bulma işinde komisyon bedeli KDV’ye tabi olacak mıdır?

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here