Ana sayfa Vergi Altın hesaplarına değerleme yapılır mı?

  Altın hesaplarına değerleme yapılır mı?

  69
  0

  Faaliyet alanı üretim olan şirket banka hesabından altın almıştır. Bunun muhasebe kaydını nasıl yapmamız gerekir?

  Altın mevduatı 102 hesapta alt hesap olarak takip edilir. Altın hesabı bozdurulmadığı sürece, dönem sonlarında değerlemeye tabi tutulmaz.

  Satış yapılması (Bozdurulması) halinde kayıtlı değer ile satış değeri arasındaki fark 649 hesaba yazılır.

  Mükellef bilanço esasına göre defter tutmaktadır. Şahsi hesabından ticari hesaba para aktarmış bu ticari hesaptaki paradan altın ve dolar alıp 2 ay sonra satmış. Bu alım satımdan kaynaklanan kar için geçici vergi beyannamesinde ticari faaliyetinden elde edilen 80.000 TL’lik ticari karına eklenmeli midir?

  Elde edilen kazanç gelir hesapları içinde yer alır ve vergilendirilir.

   


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here