Ana sayfa Mevzuat Albaraka Turk’ün Başarı Hikayesi

Albaraka Turk’ün Başarı Hikayesi

1102
0

18Albaraka Türk; misyonu müşterilerine, ortaklarına, çalışanlarına ve Türkiye’ye katma değer kazandırmak olan uluslararası bir bankadır. Albaraka Türk bugün toplam 209 şubesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

1984 yılında kurulan ve faaliyetlerine 1985 yılında başlayan Albaraka Türk, kurulduğu günden bu yana faizsiz finans sisteminin öncüsü olmuş ve Türk finans sektörüne taze bir kan getirmiştir.

Albaraka Türk, Orta Doğu’da finans sektöründe faaliyet gösteren en seçkin gruplardan biri olan Albaraka Bankacılık Grubu (ABG), İslam Kalkınma Bankası (İKB) ve Türk ekonomisinde yarım yüzyılı aşkın süredir faaliyet gösteren yerli bir sanayi grubu tarafından kurulmuştur. Albaraka Türk’ün 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla ortaklık yapısında yabancı ortakların payı % 66,03; yerli ortakların payı % 9,20; halka açık olan pay toplamı ise % 24,77’dir. Albaraka Türk’ün ortaklık yapısı, bankanın güvenilirliğini ve yüksek itibarını garanti altına almaktadır.

Benzer bankalarda, sigorta ve leasing şirketleri ile diğer kuruluşlarda yatırımları bulunan Dallah Albaraka Group, birçok İslam ülkesinde geniş bir şube ağı oluşturmuştur. Bu da, Albaraka Türk’e küresel düzeyde iş yapmak için önemli bir kabiliyet ve sağlam bir platform sağlamaktadır. Albaraka Türk’ün öncülük ettiği yeni faizsiz finans hizmetleri sistemi, faiz hassasiyeti bulunan tasarruf sahiplerine gerçek bir alternatif sunmuştur. Bu yeni sistemde, mevduat sahiplerinin tasarrufları kâr-zarar paylaşımına dayalı yatırımlar olarak işlem görmektedir.

Albaraka Türk’ün bağlı bulunduğu Albaraka Bankacılık Grubu’nun günümüzde 13 ülkede 549 şubesi ve temsilciliği bulunmaktadır. Grubun aktif büyüklüğü, 2014 yılı sonu itibarıyla 23,5 milyar ABD dolarına ulaşırken, Albaraka Türk’ün toplam aktifleri de 2015 Haziran ayı itibarıyla 27,45 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Şubeleşme hedefine hız kesmeden devam eden Türkiye’nin en deneyimli katılım bankası konumundaki Albaraka Türk, sürdürülebilir büyümede hedefine sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Albaraka Türk, Singapur’dan İngiltere’ye, Güney Afrika’dan Çin’e, Avustralya’dan Kazakistan’a kadar 72 ülkede 807 banka ile kurduğu geniş muhabirlik ağı sayesinde müşterilerine hızlı, kaliteli ve emniyetli dış ticaret hizmetleri vermektedir.

Kaynak: Invest.gov.tr

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here