Ana sayfa TTK Alacağının Muaccel Olması Halinde Gemi Maliki Borcu Ödeyebilir mi?

  Alacağının Muaccel Olması Halinde Gemi Maliki Borcu Ödeyebilir mi?

  1200
  0

  1- ALACAĞININ MUACCEL OLMASI HALİNDE GEMİ MALİKİ BORCU ÖDEYEBİLİR Mİ?
  Alacak, malike karşı muacceliyet kazanır yahut borçlu borcunu ödemek hakkına sahip olursa, malik borcu ödeyebilir. Malik, parayı tevdi veya takas etmek suretiyle de alacaklının hakkını yerine getirebilir. 

  2-  GEMİ ALACAĞI HANGİ ŞARTLARDA MALİKE GEÇER?
  2.1-
  Malik aynı zamanda borçlu değilse, alacaklının hakkını yerine getirdiği ölçüde alacak kendisine geçer. Geçiş, alacaklının zararına ileri sürülemez.
  2.2- Borçlunun malik ile olan hukuki ilişkilerinden doğan itiraz hakları saklıdır.
  2.3- Alacak için birlikte gemi ipoteği mevcutsa, 1046’ncı madde hükmü uygulanır. 

  3- GEMİ MALİKİ HANGİ BELGELERİN KENDİSİNE VERİLMESİNİ İSTEYEBİLİR?
  Alacaklının hakkının yerine getirilmesi karşılığında malik, gemi sicilinin değiştirilmesi veya gemi ipoteğinin silinmesi için gerekli belgelerin kendisine verilmesini isteyebilir.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here