Ana sayfa Muhasebe Aktifteki gayrimenkul satış kazancı istisnasını sermayeye ekleyebilir miyim?

  Aktifteki gayrimenkul satış kazancı istisnasını sermayeye ekleyebilir miyim?

  678
  0

  2019 yılı içinde şirketimize ait binanın satışını gerçekleştirdik. (2 yıldan fazla aktifimize kayıtlı) Oluşan 1.000.000 TL’lik (bir milyon) satış karımızı %50 kurumlar vergisi muafiyetinden faydalanarak pasifte ki fon hesabına intikalini yapacağız.

   

  Sorum 2019 yılı içinde bu karı muafiyetten faydalanarak sermayeye eklememiz mümkün mü? Yoksa en erken sermaye artırımı işlemini 2020 yılında mı yapabiliriz ve oluşan bu kar için yeminli mali müşavir raporu almamız gerekiyor mu?

   

  Karı sermayeye eklenmesi gerekir. Sermaye’ye eklenmese de KV istisnası için YMM raporu düzenlenecektir.

   

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Gayrimenkul satış kazancını hesaplarken alış bedelini bugüne nasıl getireceğiz?

   

  Gayrimenkul Satış Kazancının Vergisi Arttı

   

  Değer artış kazancı nedir? Nasıl hesaplanır?

   

  Aktife kayıtlı binek otonun satışında KDV oranı ne olacaktır?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here