Ana sayfa Muhasebe Aktife kayıtlı gayrimenkulün satışında KDV istisnası neye göre uygulanır?

  Aktife kayıtlı gayrimenkulün satışında KDV istisnası neye göre uygulanır?

  55
  0

  01.03.2017 tarihinde A.Ş. mükellefim gayrimenkulu AYNİ sermaye olarak aktifine aldı. 15.07.2020 tarihinde fatura düzenleyerek A.Ş. alıcıya sattı. Faturayı %18 KDV’li olarak kestik. KDV’siz olarak mı kesmemiz gerekirdi?

  KDV 17/4/r maddesindeki şartlar varsa KDV hesaplanmaz.

  5 Ocak 2019 tarihinde şahıs firmasının aktifine gayrimenkul aldım. Şahıs firmasını 2020 Şubat ayında kapatacağım ve gayrimenkulü kendime fatura edeceğim. Faturada KDV ve Gelir Vergisi istisnası olacak mı?

  İşletmelerin aktifine kayıtlı gayrimenkullerin iki yıl aktifte tutulduktan sonra satılmasına dair KDV ve Vergi İstisnası Kurumlar Vergisi mükellefleri içindir. Gelir Vergisi mükellefleri bu istisnadan yararlanamamaktadır.

  Satışa konu olacak Gayrimenkul 150 m2’nin altında ise KDV oranı %1, üzerinde ise %18 olarak hesaplanacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here