Ana sayfa Vergi Aktife kayıtlı gayrimenkul satışlarında uygulanacak KDV oranları nedir?

  Aktife kayıtlı gayrimenkul satışlarında uygulanacak KDV oranları nedir?

  27
  0
  Firma aktifine kayıtlı gayrimenkul satışında KDV oranı ne olmalıdır?

  Firma aktifine kayıtlı iş yeri için uygulanacak KDV oranı % 18’dir.

  150 metre karenin altındaki konut için % 1 

  150 metre karenin üstündeki konut için % 18 oranında arsa ve araziler için % 18 oranında KDV uygulanır.


  Gayrimenkul danışmanı olarak ticari faaliyetimi sürdürüyorum. Yakın zamanda taşınmaz alıp satmaya da başlayacağım. Bu konuda araçlarda olduğu gibi yıllık 3 adet alım satıma kadar gelir ve kdv vergi muafiyeti gibi bir durum söz konusu olur mu? 

  Gayrimenkul ticareti yapanlarda adet sınırlaması olmaz. Satılmak üzere alınan gayrimenkul satışı yapıldığında satış faturası düzenlenir. Satış bedeli üzerinden kdv hesaplanır. Kdv istisnası olmaz. Gayrimenkul satışına aracılık edilmesi halinde alınacak komisyon bedeline fatura düzenlenir. 

  Faturada kdv hesaplanır kdv istisnası olmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here