Ana sayfa Muhasebe Aktife kayıtlı binek otoyu karlı bir şekilde sattık. Kazancı yenileme fonuna ekleyebilir...

  Aktife kayıtlı binek otoyu karlı bir şekilde sattık. Kazancı yenileme fonuna ekleyebilir miyim?

  1479
  0

  Aktife kayıtlı bir binek otonun satışından elde edilen kazanç vergilenecek midir?

   

  Prensip olarak elde edilen kar ilgili dönem karına ilave edilecektir. Ancak; Mükellefler dilerse satıştan elde edilen kazancı 3 yıl süre ile pasifte “Yenileme Fonu” Hesabında tutabilir. 3’üncü yılın sonunda dönem karına ilave eder. Veya aldıkları aracın amortisman giderinden mahsup edebilir.

   

  Gelir İdaresi; İşletme esasına göre ve Serbest Meslek Kazanç esasına göre defter tutan mükelleflerin yukarıdaki avantajdan yararlanamayacağı görüşündedir. Ancak yargı bu mükelleflerinde söz konusu avantajdan yararlanacakları görüşündedir.

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Aktife kayıtlı bir binek otonun satışından elde edilen kar yenileme fonuna nasıl atılır?

   

  Yenileme fonundaki tutarı vergilendirmeden sermayeye ekleyebilir miyim?

   

  Şirkete kayıtlı arsanın satışından doğan kazancı yenileme fonuna ekleyebilir miyiz?

   

  Binek oto alışının yevmiye maddesi nasıldır?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here