Ana sayfa Muhasebe Aktife kayıtlı binek oto için fatura kesilmeli mi? KDV oranı ne olmalı?

Aktife kayıtlı binek oto için fatura kesilmeli mi? KDV oranı ne olmalı?

694
0

Şirkete kayıtlı aracımızın nihai tüketiciye noter satış sözleşmesi ile satışını yaptık. Şirket şahsa %1 KDV ile fatura kesecek mi? Ödemenin elden olması, belgeye dayanmaması sorun olur mu? Noter sözleşmesinde bedelini aldım ibaresi var.
(17.12.2018 15:46)

Aktife kayıtlı araçların satışı için mutlaka fatura düzenlenir.  Alıcının vergi mükellefi olup olmamasının önemi yoktur. Binek otolar için % 1 KDV hesaplanır. Noter sözleşmesi vergi uygulamasına esas belge değildir. Esas olan faturadır.

 


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Belediye tarafından kamulaştırılan aktife kayıtlı arsa için fatura kesmeli miyim?

 

Aktife Kayıtlı Ticari Araç Satışlarında KDV Oranı Kaçtır?

 

İşletmeye kayıtlı kamyonetin satışında KDV %1 mi oldu?

 

Şirket aktifine kayıtlı ikinci el araç satışında KDV oranı nedir?

 

YEVMİYE MADDESİ

 

Ortalama Döviz Kuru Programı

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here