Ana sayfa Muhasebe Aktife kayıtlı aracımıza bedelsiz olarak yapılan parça değişiminin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Aktife kayıtlı aracımıza bedelsiz olarak yapılan parça değişiminin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Aktife kayıtlı aracımıza bedelsiz olarak yapılan parça değişiminin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

343
0

Araç tamir bakım onarım işi yapan firmamız tamirini yaptığı araç ile ilgili kendi kusurundan doğan problem nedeniyle tamir ettiği araca 11.800 TL değerinde motor takmış ve bedelini tahsil etmeyecektir. Bu durumda firmamızın yapacağı muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

———————————-/ —————————–

254 (B)

191 (B)

649 (A) şeklinde muhasebe kaydı yapılmalıdır.

———————————-/ —————————–

Firmamızda 900.000 TL ikinci el bir binek otomobil alımı yapılmıştır. Burada yapmam gereken kayıt sadece 300.000,00 TL’sini 254 hesaba atıp 600.000 TL’sini KKEG mi yazmalıyız?

254 hesap 300.000 TL kaydedilir. Kalan tutar KKEG olacak.

Amortisman için kısıtlama uygulanmaz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here