Ana sayfa Vergi Ahşap ve dolap gibi ürünlerinde teslimlerinde alınan montaj bedelleri faturada ayrı mı...

Ahşap ve dolap gibi ürünlerinde teslimlerinde alınan montaj bedelleri faturada ayrı mı gösterilmelidir?

31
0

Firmamız Lavabolu banyo dolabı teslimi yapacaktır. Düzenleyeceği faturada KDV oranı %8 mi yoksa %18 mi olmalıdır?

Bahsettiğiniz teslim için I sayılı listede ise; %1, II sayılı listede ise; %8 her iki listede de yoksa genel oran olan %18 uygulanır.

Ahşap dolap, masa, panel vb. ürünler üreten bir firmayız. Sattığımız tüm ürünleri montaj dahil satıyoruz ve satış bedelini ona göre belirliyoruz. Fatura ederken de montaj bedelini ayrıca göstermiyoruz. Montaj bedelini ayrıca göstermemiz gerekir mi ve özellikle mobilya KDV oranının %8’e düşmesiyle ilgili bir vergi kaybı var mıdır?

Montaj için ayrıca bir bedel alınmıyor ise sorun olmaz. Montaj için ücret alınması halinde %18 KDV uygulanır. Mal satışı ayrı hizmet ayrı ise gelirler ayrı ayrı kayıtlara alınır.

Malzemeli hizmet satılmaz faturada ayrı ayrı belirtilmesi gerekir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here