Ana sayfa Muhasebe Adres nakli için ödediğimiz komisyon faturasını direkt olarak gider yazabilir miyiz?

  Adres nakli için ödediğimiz komisyon faturasını direkt olarak gider yazabilir miyiz?

  Fofklift için  yapılan esaslı revizyonlar direkt gider yazılır mı yoksa amortismana mı tabi tutulur? Emlak kiralama komisyon bedeli direkt gider yazılabilir mi? Emlakçı komisyonu direkt gider yazılır mı?

  76
  0

  Firma yeni merkez adresi için iş yeri kiralamıştır. Kiralama sonrası 15.000 TL’sı komisyon ödemesi yapmış ve faturası alınmıştır. Alınan komisyon faturası doğrudan gider yöntemi mi yoksa amortisman yöntemi ile mi gider yazılmalıdır?

  Alınan komisyon faturasının tamamı gider yazılır.

  Aktifleştirme süresi dolmuş forklift cihazına sağ ve sol fren balatası değişimi yaptık. İşçilik ve diğer değişen parçaları ile fatura 3.980 TL+ KDV tuttu. Bu fatura bir genel Üretim gideri midir. Yoksa aktifleştirilerek amortisman ayırarak mı gider yazılması mı gerekir?

  Bahsettiğiniz ATİK’in 5 yıl süre ile amortismana tabi tutulacağı görüşündeyiz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here