Ana sayfa Muhasebe Adi ortaklıklarda e-Birlik sistemi üzerinden yapılacak sözleşme ortaklık adına mı yapılacak?

  Adi ortaklıklarda e-Birlik sistemi üzerinden yapılacak sözleşme ortaklık adına mı yapılacak?

  57
  0

  Mükellefimize ait evinde çalışanının Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesini şifresi ile vermekteydik. MUHSGK biz göndermek istediğimizde yetkiniz bulunmamaktır diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? Mükellef ile aramızda nasıl bir sözleşme yapacağız? e-Birlik sözleşme yapmak istediğimde tabi olduğu usul sorulmakta.

  E Birlik sözleşmesi yapılmaz. GİB’den ARACILIK sözleşmesi yapılarak gönderilir.

  Adi ortaklığa düzenlenecek SMMM sözleşmesi ortaklar ve ortaklık adına ayrı ayrı mı olmalı?

  TÜRMOB e-Birlik sisteminden düzenlenecek mesleki hizmet sözleşmesi adi ortalık adına yapılır. Ortaklara ayrıca sözleşme yapılmaz. GİB için Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi ise adi ortaklık ve ortaklara ayrı ayrı yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here