Ana sayfa Mevzuat AB’nin İtalya çıkmazı!

AB’nin İtalya çıkmazı!

323
0

Avrupa Komisyonu, İtalya’yı cezalandırmaya hazırlanıyor.

İtalyan hükümeti 5 Yıldız Hareketi ve sağ ittifakın koalisyonu ile Haziran ayında göreve gelmişti.

Hükümet, Eylül ayında ilk ulusal bütçesini hazırladı.

Avrupa Komisyonu, Lig partileri ve 5 Yıldız Hareketi’nin mali kuralları ihlal ettiğini belirterek bütçe taslağında değişiklik yapılmasını talep etti.

Yaptırım prosedürünün kurallarına göre, uygulanma ihtimali olan %0.2 oranında gayrı safi yurtiçi hasıla cezası İtalya için milyarlarca Euro’ya mal olabilir.

AB yetkililerine göre problem, oldukça fazla borcu olan bir ülkeye göre bütçenin yüksek maliyetli olması. Hükümet, planlarını finanse edebilmek için %2.4 oranında GSYH bütçe açığı planlıyor.

Euro bölgesinin 3. En büyük ekonomisi olan İtalya’nın 2 trilyon Euro’dan fazla borcu bulunuyor.

Bu rakam ise ülkenin tüm ekonomik faaliyetinin %131’ine denk geliyor.

İçişleri Bakanı Salvini ise komisyon başkanı Jean-Claude Juncker ve ekonomi yetkilisi Pierre Moscovici’yle yüzleşmeye hazır olduğunu belirtti.


Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here