Ana sayfa Ekonomi ABD-AB vergi savaşları: 60 milyar Euroluk ürün etkilenebilir

ABD-AB vergi savaşları: 60 milyar Euroluk ürün etkilenebilir

516
0

ABD-AB vergi savaşları: 60 milyar Euroluk ürün etkilenebilir

Avrupa Birliği Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malstrom, Amerika Birleşik Devletleri’nin otomobil vergisini uygulamaya sokması durumunda karşılık vereceklerini söyledi.

Malstrom, perşembe günü yaptığı basın açıklamasında Washington’a bir ziyarette bulunarak son zamanlarda gerilen ticaret ilişkilerini rahatlamayı hedeflediklerini belirtirken, konuşmaların sonuçsuz kalması durumunda ABD’den ithal edilen bazı ürünlere karşı vergilerin arttırılacağının altını çizdi.

Toplamda 60 milyar Euroluk ticaret etkilenebilir

Trump yönetimi, 1 Haziran’da AB’den ithal edilen çelik ve alüminyuma vergi arttırımında bulunmuştu. Karşılığında AB ise toplam 2,8 milyar Euro (yaklaşık 15,7 milyar TL) ticaret hacmindeki Amerikan ürününe ek vergi getirmişti.

Fakat otomobil ticareti çok daha yüksek rakamlara ulaştığından, karşılığının daha yüksek olması bekleniyor. AB’den Amerika’ya satılan çelik ve alüminyum yaklaşık 6,4 milyar Euro’yu bulurken, otomobil satışları için bu rakam yaklaşık 51 milyar Euro (yaklaşık 285,7 milyar TL).

AB Komisyonu, alınabilecek tedbirler konusunda çarşamba günü üye ülkelere açıklamalarda bulundu, fakat vergileri arttırılabilecek ürünlere örnek vermedi. Zarara karşılık olarak Amerikan ürünlerine uygulanabilecek vergiler, toplamda 9 milyar Euroluk (yaklaşık 50,4 milyar TL) ticaret hacmini etkileyebilir.

Trump’ın danışmanı: İyi bir antlaşma teklifi bekliyoruz

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow ise, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’dan çok iyi bir ticaret antlaşması teklifiyle gelmesini beklediklerini açıkladı.

Çözümlerden birinin karşılıklı olarak otomobil vergilerinde muafiyet olması konuşulsa da, Malstrom böyle bir çözümün sadece daha büyük bir ticaret antlaşması kapsamında mümkün olabileceğini söyledi.

Ayrıca bir antlaşma için müzakere yapabilecek yetkilerinin olmadığını belirten Malstrom, ziyaret amaçlarının sadece konuşmak ve gerginlikleri dindirmek olduğunu kaydetti.


Kaynak: Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here