Ana sayfa Güncel A.Ş.’lerde SGK Prim Borçlarından Dolayı Yöneticilerin Sorumluğu Nedir?

A.Ş.’lerde SGK Prim Borçlarından Dolayı Yöneticilerin Sorumluğu Nedir?

1513
0

1- A.Ş.’NİN SGK PRİM BORÇLARINDAN DOLAYI YÖNETİCİLERİN SORUMLUĞU NEDİR?
Anonim şirket yönetim kurulu başkan ve üyeleri görev yaptıkları dönemlerde tahakkuk eden prim ve diğer borçların ödenmesinden şirket tüzel kişiliği ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

2- KAMU KURUMLARININ ÖDENMEYEN PRİM VE DİĞER BORÇLARINDAN DOLAYI KİMLER SORUMLUDUR?
Kamu tüzel kişiliği ile beraber kamu idarelerinin tahakkuk ve tediye ile görevli kamu görevlileri, üst düzeydeki yöneticileri veya yetkilileri ile kanuni temsilcileri borçların ödenmesinden müştereken ve müteselsilen sorumludur.

3- SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA SATIŞA ÇIKARTILMIŞ MALLARIN SATIŞINDAN HANGİ DURUMDA VAZGEÇİLİR?
Sosyal Güvenlik Kurumunca satışa çıkartılmış malların satışından ünitedeki borçların tamamının ödenmesi halinde vazgeçilir.

Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here