Ana sayfa Muhasebe A.Ş. Karar Defterinin Kapanış Tasdiki Ve Ara Tasdikler 31.01.2018 Tarihine Kadar Yapılması...

A.Ş. Karar Defterinin Kapanış Tasdiki Ve Ara Tasdikler 31.01.2018 Tarihine Kadar Yapılması Gerekir

1108
0

2017 YILI KAPANIŞ VE ARA TASDİK İŞLEMLERİ

ISMMMO’nun konuyla ilgili duyurusu:

Değerli üyemiz,

Kapanış tasdiki yapılacak defter ve ara (devam) tasdiki yapılacak defterler ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

A)- KAPANIŞ TASDİKİ YAPILACAK DEFTERLER :

A.Ş. YÖNETİM KURULU KARAR DEFTERİ KAPANIŞ TASDİKİ
1- Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve kooperatifler:
Anonim şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile kooperatiflerin tutmak zorunda oldukları Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin kapanış tasdikleri izleyen hesap döneminin ilk ayı sonuna (31.01.2018 tarihine) kadar yapılması gerekir.

2- Limited Şirketler:
Limited şirketler tarafından tutulmakta olan Müdürler Kurulu Karar Defterinin kapanış tasdikinin de izleyen yıl ilk ayın sonuna (31.01.2018 tarihine) kadar yapılması zorunludur. Ancak; Limited şirketlerin, müdürler kurulu karar defteri tutmaları zorunlu değildir, bu nedenle geçmiş yılda kullanılmış olan müdürler kurulu karar defterinin kapanış tasdiki yapıldıktan sonra, tekrar açılış tasdikinin yapılmaması tavsiye olunur.

YUKARIDAKİ DEFTERLER DIŞINDAKİ DEFTERLER KAPANIŞ TASDİKİNE TABİ DEĞİLDİR.

B)- ARA TASDİK (ONAY YENİLEME):
YEVMİYE Defteri,
Defter-i KEBİR,
ENVANTER Defteri,
İŞLETME Defteri,
SERBEST MESLEK KAZANÇ Defteri, (2018 den itibaren Defter beyan sisteminden tutulacağı için ara tasdik yapılamaz.)
DAMGA VERGİSİ Defteri,
YÖNETİM KURULU KARAR Defteri’nin,
yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı (Ocak/2018) içerisinde onay (ara tasdik) yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir. (VUK. 222. Md. / 19.12.2012 tarihli RG’de yayımlanan Tic.Deft. İlişkin Tebliğ/Md. 16.)
Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen faaliyet dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.
Bilgilerinize rica ederim.

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası


Kaynak: İSMMMO

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here