Ana sayfa TTK A.Ş. İle Denetçi Arasında Görüş Ayrılığı Olması Halinde Ne Yapılmalıdır?

  A.Ş. İle Denetçi Arasında Görüş Ayrılığı Olması Halinde Ne Yapılmalıdır?

  1588
  0

  1- A.Ş. İLE DENETÇİ ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI OLMASI HALİNDE NE YAPILMALIDIR?
  1.1-
  Anonim şirket ile denetçi arasında şirketin ve topluluğun yıl sonu hesaplarına, finansal tablolarına ve yönetim kurulunun faaliyet raporuna ilişkin, ilgili kanunun, idari tasarrufun veya esas sözleşme hükümlerinin yorumu veya uygulanması konusunda doğan görüş ayrılıkları hakkında, yönetim kurulunun veya denetçinin istemi üzerine şirketin merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi dosya üzerinden karar verir. Karar kesindir.
  1.2- Dava giderlerinin borçlusu şirkettir.

  2- HANGİ DURUMLARDA ÖZEL DENETÇİ ATAMASI YAPILABİLİR?
  Topluluk ilişkileri için özel denetçi denetimi;
  2.1- Denetçi, şirketin hâkim şirketle veya topluluk şirketleriyle ilişkileriyle ilgili olarak sınırlı olumlu görüş veya kaçınma yazısı yazmışsa veya
  2.2- Yönetim kurulu, şirketin topluluk tarafından, bazı belirli hukuki işlemler veya uygulanan önlemler dolayısıyla kayba uğratıldığını ve bunlar dolayısıyla denkleştirme yapılmadığını açıklamışsa,
  herhangi bir pay sahibinin istemi üzerine, şirketin merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi tarafından şirketin, hâkim şirketle veya hâkim şirkete bağlı şirketlerden biriyle olan ilişkisini incelemek üzere özel denetçi atanabilir.


  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER


  Bağımsız Denetimde Rotasyon Süresinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

   

  Kuracağım A.Ş.’nin unvanında Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim ibarelerini kullanabilir miyim?

  XX.TÜRKİYE MUHASEBE KONGRESİ – Bağımsız Denetim Süreci: Gelişmeler, Sorunlar ve Çözümler – 5 Ekim 2018

   

  Şirketiniz Bağımsız Denetim Yaptırmak zorunda olabilir! Dikkat!

   

  Bağımsız Denetim Nedir Ve Nasıl Yapılır?

   

  Bağımsız denetime tabi her işletme TFRS’leri uygulamak zorunda mıdır?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here