Ana sayfa Muhasebe 2020 yılında brüt satış hasılatı 5 Milyonu geçen firmalar ne zaman e-deftere...

  2020 yılında brüt satış hasılatı 5 Milyonu geçen firmalar ne zaman e-deftere dahil olacaktır?

  İki faaliyet alanı için sadece ticari kazanç işletme defteri tutmak yeterli midir?

  81
  0

  Firmamızın 2020 10.ay sonu itibariyle brüt satışları 5.230.000,00 TL’ye ulaştı.

  E-defter uygulamasına 01.01.202’de mi geçecek yoksa 2022 yılında mı geçmelidir?

  Yürürlükteki mevzuata göre; “e-Defter uygulamasına dâhil olma zorunluluğu bulunan mükelleflerden; e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından itibaren),” Yukarıda yazan ifade ciroya göredir. Bu dönemde bağımsız denetime tabi olup olmadığına bakmak gerekli e-fatura başvurusunu yapmayı unutmayınız.

  Mükellefin iki adet faaliyet alanı vardır.

  Birincisi 62.01.01- Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)

  ikincisi ise 47.91.14- Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret.

  Birinci faaliyet alanını sadece web sayfası tasarımı için kullanacaktır.

  Soru: bu iki faaliyet alanı için sadece ticari kazanç işletme defteri tutmak yeterli midir?

  İki iş kolunundan elde edilen kazançlar Ticari kazançtır. Tek işletme defteri veya Bilanço esasına göre defter tutulabilir.

  Ayrı, ayrı defter tutulmaz.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here