Ana sayfa SGK 7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanan personel işten ayrılırsa çalıştığı süre zarfında 7252...

    7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanan personel işten ayrılırsa çalıştığı süre zarfında 7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanabilir mi?

    19
    0

    Ağustos ayında 7252 teşvikten yararlanmaya hak kazanan personel 22.08.2020 tarihinde kendi isteğiyle işten ayrılmıştır. Sgk bildirimi ne şekilde olmalıdır?

    Kişinin istifa ile çıkış tarihine kadar puantajı oluşturulup 7252’si hesaplanmalıdır.

    İşku’ra ağustos ayı kçö işçi listesine ağustos ayında çalıştığı için oran excele eklenmeyen işçinin 4447 kanun 26. Madde 7252 kanun numarasına göre teşvik tanımlaması yaptığımda. Teşvik başlangıç süresi 09/2020- bitiş süresi 11/2020 kçö bitiş 31/08/2020 olarak gözüküyor. Ağustos ayında çalışan bu işçi için teşviksiz olarak mı? Ağustos ayı sgk bildirgesini düzenleyeceğim. 9-10 ve 11 ayda 7252 kanuna göre mi?

    4447 KANUN 26. MADDE 7252 KANUN NUMARASINA GÖRE TEŞVİK TANIMLAMASI YAPTIĞIMDA. TEŞVİK BAŞLANGIÇ SÜRESİ 09/2020- BİTİŞ SÜRESİ 11/2020 KÇÖ BİTİŞ 31/08/2020 OLARAK GÖZÜKÜYOR. Demekki işçinize KÇÖ ödemesi yapılmış.

    İşçi çalışması işkura bir dilekçe ile bildirilip işkur tarafından ödene KÇÖ iade edilmelidir. Yoksa kişi içini 7252 teşviki 2 ay kullanılabileceği gibi fiilen çalıştığı halde usulsüz bildirim kçö almış gibi tanımlanmış olacaktır.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here