Ana sayfa SGK 7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personele sağlanan gelir vergisi ve damga...

7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personele sağlanan gelir vergisi ve damga vergisi istisnası muhtasar beyannamede nasıl gösterilir?

650
0

7103/4447 sayılı kanun geçici 19.madde (imalat ve bilişim) ye göre hesaplanan ücret, gelir vergisi ve damga vergisi teşviki muhtasar beyannamesinde hangi bölümde belirtilir ve hesaplaması nasıl olur?

4447 sayılı Kanunun Geçici 21 inci maddesiyle, aynı Kanunun Geçici 19 ve 20 nci maddeleri kapsamında işe alınan ve bu maddelerde yazılı şartları taşıyan ücretliler için asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin, asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmının verilecek muhtasar beyanname/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilmesi suretiyle, gelir vergisi stopaj teşviki sağlanmaktadır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

7166 Sayılı kanun sigorta teşvikinden faydalanma şartları nelerdir?

 

 

7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personel için SGK’ya ayrıca dilekçe vermemiz gerekiyor mu?

 

 

7166 sayılı kanun sigorta teşvikinin tebliğ ve genelgesi yayınlandı mı?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here