Ana sayfa Vergi 7143 sayılı kanun kapsamında matrah artırımı yapan mükellefler süresinde taksitlerini ödemezlerse matrah...

7143 sayılı kanun kapsamında matrah artırımı yapan mükellefler süresinde taksitlerini ödemezlerse matrah artırımları bozulur mu?

7143 sayılı kanun kapsamında matrah artırımı yapan mükellefler süresinde taksitlerini ödemezlerse matrah artırımları bozulur mu?

1043
0

6 Taksitte ödenmek üzere 7143 Sayılı Kanun kapsamında KDV ve Kurumlar Vergisi Matrah Artırımı yapılmıştır.5 Taksit zamanında ödenmiştir. 31/07/2019 tarihindeki Son taksit 6.Taksit sehven süresinde ödenmemiştir. Bu ödeme 05-09-2019 Tarihinde yapıldı. Vergi Dairesi gecikmeli olarak en geç 31/08/2019 tarihinde kadar ödeme yapabileceğimizi, bu taksiti ödesek de ihlal yaptığımızı belirtti. KDV ve Kurumlar Vergisi Matrah Artırımı işlemimiz bu durumda iptal olmuş mudur?

Vergi dairesinin verdiği bilgi yanlıştır.7143 SK göre matrah artırımının 1 taksitinin süresinde ödenmemesi halinde sistem bozulur.

Matrah artırımı avantajları kayıp olur Ödenmeyen taksit Gecikme faizi ile ödenecektir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here