Ana sayfa Duyurular 6736 Sayılı Kanun Kapsamında Taksitlendirilen SGK Prim Borçlarının Kapatılması İşlemi Nasıl Yapılabilir?

6736 Sayılı Kanun Kapsamında Taksitlendirilen SGK Prim Borçlarının Kapatılması İşlemi Nasıl Yapılabilir?

1808
0

6736 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI KANUNU KAPSAMINDA TAKSİTLENDİRİLEN SGK BORÇLARININ KAPATILMASI İŞLEMİ NASIL YAPILABİLİR?
6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında yeniden yapılandırılan SGK prim borçlarının tamamının tercih edilen taksit sayısından daha kısa süre içinde ödenmek istenmesi halinde;
1- Öncelikle taksitlendirme farkının ilgili taksit sayısına ait katsayıya göre yeniden hesap edilmesi,
2- Ardından kalan taksit tutarları, ilgili katsayıya göre hesaplanan bakiye taksitlendirme farkı üzerinden tahsil edilmesi gerekmektedir.

Buna göre, 6736 sayılı Kanun kapsamındaki SGK prim borcu taksit ödemelerini tek seferde kapatmak isteyen işverenlerin banka tahsilat ekranlarında83 – 6736 Yapılandırma Kapatma Tahsilatı” sorgu tipini seçmek suretiyle kalan taksit tutarlarını bir defada ödemelerine imkan sağlayacak program düzenlemeleri işletime açılmıştır.

Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here