Ana sayfa SGK 6111 sayılı SGK teşvikinden faydalanmanın şartları nelerdir?

  6111 sayılı SGK teşvikinden faydalanmanın şartları nelerdir?

  67
  0

  6111 sayılı kanunla çalışan işçi geçen ay işten çıktı. 1 ay sonra tekrar gelmek istiyor. %50 indirimli tanımlamıştık. Bu indirim devam eder mi?

  6111 sayılı teşvik devamı olan bir teşvik olup yararlanma açısından başka şartlarda taşımaktadır. İşveren Yönünden 6111 Teşviki;

  Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı,

  Primler yasal süresi içinde ödenmeli,

  Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmamalı,

  Borcu varsa, bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalı, Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve cezası borcu bulunmamalı,

  Yararlanma süreleri erkeklere ve kadınlara, sahip olunan belgelere ve yaşa göre değişmektedir.
  Bu bağlamda e-sgk işveren sistemi teşvik tanımlama bölümünden işçinizin TC kimlik numarasını yazarak teşvik sorgulaması yapabilirsiniz.

  Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki

  31.12.2022 tarihine kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (733,37 ila 5.500,41 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

  Faydalanma şartları

  – Kişinin son 6 aydır işsiz olması

  – Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi

  – Özel sektör işvereni olması

  Faydalanma süresi

  – 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,

  – 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay,

  – 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,

  – Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay,

  süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir.

  İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

  Tablo 1. 6111 Sayılı Kanuna Göre Sigorta Prim Teşvikinden Yararlanma Süreleri


  Kaynak: ismmmo,İŞKUR
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here