Ana sayfa Vergi 522 ve 525 hesaptaki bakiyeleri sermayeye eklenebilir miyiz?

  522 ve 525 hesaptaki bakiyeleri sermayeye eklenebilir miyiz?

  771
  0

  522,525 ve 549 hesap bakiyesi ortağa dağıtılmadan direkt sermayeye eklenebilir mi?

  Sermayeye eklenmesi için şirketin karar organı (A.Ş.’lerde Genel kurul kararı) tarafından karar alınması ve gerekir.

  Önceki sermayenin ödendiğine ilgili hesapları sermayeye eklenmesi raporları düzenlenmesi gerekir.

  2001 yılında kurulan ve sermaye ödemesini o yılda yapmış bir şirketimizin sermaye artırımı yapacağız.2001 yılı defterlerini bulamamaktalar. 10 yıl geçtiği için imha etmiş olabiliriz derler. Ben sermaye ödendiğine dair raporu nasıl düzenleyebilirim?

  TTK hükümlerine göre zaman aşımı süresi 10 yıldır söz konusu alana defter bilgileri yazılmaz.

  Sadece önceden artırılan sermaye için bilgi verileri (ticaret sicil gazetesi bilgileri artış tarihi- artırılan miktar )

  Muhasebe işlemlerini yaptığım limited şirkette 331 ve 431 hesapta biriken rakam var. Ortaklarda biriken bu rakamı sermayeye ilave kararı alacağız. Tespit raporu düzenlerken 2. bölümdeki şirketin yasal defterlerine ait bilgilerde hangi yılın bilgilerini yazmalıyız?

  Raporun yazıldığı cari dönem (2022) defter bilgileri yazılır.

  Sermayeye ilave edilecek ortak alacaklarının tespitine ait SMMM raporunda, şirketin yasal defterlerinin tasdikine ilişkin bilgiler kısmında e-defter mükellefi olan şirketler yevmiye ve kebir defteri için tasdik makamı ve tasdik tarih ve no’su kısmına ne yazılmalıdır?

  Tasdike tabi olan defterleri (envanter defterini) aynı şekilde eskiden olduğu gibi tasdik makamı ve tasdik tarihi/no’su yazılacaktır.

  Elektronik olarak tutulan yevmiye ve defteri kebir için; tasdik makamına e-defter, no’su alanına da hangi döneme ait ise o dönemin berat dosyasındaki tekil numara yazılır.


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here