Ana sayfa Muhasebe 3568 sayılı kanuna göre hizmet sözleşmesini uzatan mali müşavirler damga vergisi beyannamesi...

3568 sayılı kanuna göre hizmet sözleşmesini uzatan mali müşavirler damga vergisi beyannamesi bildiriminde bulunacaklar mıdır?

196
0

Mükelleflerim ile mesleki sözleşmelerimi e-birlik üzerinden uzattım. Sayfadan otomatik damga vergisi hesaplamak istediğimde boş çıkıyor. Sözleşme bedelleri değiştiğinde damga vergisi hesaplanmayacak mı?

Yıllık olarak düzenlenen hizmet sözleşmesinin izleyen yıllarda kendiliğinden uzaması ve ayrıca bir sözleşme düzenlenerek imzalanmaması veya şerh konulmaması durumunda ise damga vergisi hesaplanmamaktadır. Mesleki sözleşmesindeki tutarda değişiklik olanlar yeni bedel tutarından damga vergisi hesaplanarak beyan eder.

Basit usule tabi mükelleflerin defterlerini ilgili odaların dışında SMMM de tutabilir mi?

Müşteri ile sözleşme yaparak tutabilir. (GİB ve Türmob e-birlik hizmet sözleşmesi)

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here