Ana sayfa Vergi 27256 sayılı SGK teşvikinden faydalanan işçi istifa ederse işverenin aldığı teşvikler geriye...

  27256 sayılı SGK teşvikinden faydalanan işçi istifa ederse işverenin aldığı teşvikler geriye doğru iptal olur mu?

  75
  2

  27256 teşvikten faydalandırdığımız işçi istifa etti. Teşviklerimiz geriye dönük iptal olur mu?

  Hayır İstifa işçinin irade açıklamasıdır. İşveren için iade şartları oluşmamaktadır.

  SGK teşvikleri ile alakalı olarak bir sorum olacak. 1 adet personeli olan ve bu personeli 6111 Sayılı kanun ile çalıştıran işyeri 1 elaman daha alsa ve bu elamanın 27103 teşvik alma şartları uygun olsa. 27103 teşvik için işyeri yönünden aranan şartlardan olan ortalama işçi için ilave olunacak sayı 1 kişi. 27103 teşvik alabilmek için 6111 sayılı kanun ile teşvik aldığımız diğer personel ortalama hesabında dikkate alınabilir mi. Başka bir ifadeyle 27103 teşviki alabilmek için ortalama sayı hesaplanırken 27103 dışında teşvik olan personellerde hesaba katılır mı?

  Ortalama sigortalı sayısı çalışan sayısının, aynı dönem aralığında SGK’ya bildirim yapılmış (APHB gönderilmiş) ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle 06111 teşvikinde ortalama sigortalı sayısının tespitinde her bir ayda alınan sigortalılar için ayrı ayrı ortalama sayı hesaplanırken, 17103/27103 teşvikinde bu hesaplama her bir yılda işe alınan sigortalılar için yıl bazında ayrı ayrı yapılmaktadır.


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
   aşağıdaki 2 soru ve 2 cevap size ait, acaba hangi cevap doğru ?

   1-soru 8 mart 2021 de yayınlanmış :
   27256 teşvikten faydalandırdığımız işçi istifa etti. Teşviklerimiz geriye dönük iptal olur mu?

   Hayır İstifa işçinin irade açıklamasıdır. İşveren için iade şartları oluşmamaktadır.

   2-soru 8 şubat 2021 de yayınlanmış :
   İşveren sisteminden sorgulama yaptığımda 3 işçi için 27256 / 4447/GEÇİCİ 28.MADDE (İLAVE İSTİHDAM) desteği veriyor. (3 er aylık) Bu işçileri teşvikten yararlandıktan sonra istifa edip işten ayrılmaları durumunda bir sıkıntı yaşanır mı? Cezai bir durum olur mu?
   Destekten yararlanılan sigortalı sayısının yarısı kadar sigortalının her birinin ayrı ayrı olmak üzere, destek süresinin sona ermesinden itibaren, destekten yararlandıkları ortalama süre kadar fiilen çalıştırılması gerekmektedir.

   Emanetteki paraya ilişkin bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşmeniz gerekmektedir.

   • Merhaba,

    İkinci sorunun cevabında işveren tarafından çalıştırılma zorunluluğuna atıfta bulunulduğunu, çalışanın kendisinin istifa etmesinin işverenin inisiyatifi dışında olduğundan bu durumda bu desteğin işveren yönünden ihlali gibi değerlendirilmeyeceğini düşünüyoruz.
    Konu hakkında açıklamaların yapıldığı 26.11.2020 Tarih ve 2020/49 numaralı SGK Genelgesi aşağıda belirtilmiştir.
    https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/168550?AspxAutoDetectCookieSupport=1
    (Genelgenin “g” bölümüne bakabilirsiniz.”

    SGK’dan konu hakkında görüş almanızı tavsiye ederiz.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here