Ana sayfa Çalışma Hayatı 27103 sayılı SGK teşviki alan personeli işveren işten çıkartabilir mi?

27103 sayılı SGK teşviki alan personeli işveren işten çıkartabilir mi?

34
0

27103 Sayılı Kanun kapsamında ücret ve prim teşviki veya sadece prim teşvikinden yararlanan bir çalışanın 9. aydan sonra işten çıkarılması durumunda işveren herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalabilir mi?

İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshi hariç olmak üzere, işe alındıkları tarihten itibaren dokuz aylık sürede işverence iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırılmaları gerekmektedir.

Ayrıca İşverenlerin 01.02.2019 ila 30.04.2019 tarihleri arasında işe aldıkları sigortalılar hakkında, üç aylık sürelerde ücret ve prim desteğinden yararlanmaları için iş sözleşmelerinin aşağıdaki nedenlerle feshedilmemesi gerekmektedir.

1.Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi,

4.Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi,

5.Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi,

15.Toplu işçi çıkarma,

17.İşyerinin kapanması,

19.Mevsim bitimi,

20.Kampanya bitimi,

22.Diğer nedenler,

25.İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile fesih,

34.İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih.

27103 sayılı kanunda ortalama işçi hesabı yapılırken teşvikten faydalanan işçilerde bu hesabın içine katılır mı?

Teşvik için ortalama çalışan işçi sayısı haricindeki diğer şartları sağlayan işçilerin bu teşvikten yararlanabilmesi için 27103 kapsamı dışında kalan işçi sayısı dikkate alınması gerekmektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here