Ana sayfa SGK 27103 sayılı kanun kapsamında ortalama personel sayısı hesaplanırken neye dikkat etmeliyiz?

27103 sayılı kanun kapsamında ortalama personel sayısı hesaplanırken neye dikkat etmeliyiz?

705
0

2018 de yeni açılan işyerine 1 kişi 5510’lu 1 kişi 6111’li ve 1 kişi de 27103 ile işçi alımı oldu.

 2018 için ortalama çalışan sayımız sıfır. 2019 da 2 kişi 27103’lü aldık. APHB de toplam beş kişi olduk.

 2019 için ortalama işçi sayımız 3 kişi. SGK da 27103 kanun dışında ortalama sayısına eşit onayınız olması gerekmekte uyarısı var. 2019 da işe aldıklarımız için gerekli ortalama sayının içinde bir adet 27103’lü var ve bazı sitelerde SGK danışmanları bu olaya asla olmaz denmektedir. Ne yapmalıyız?

Çalışan açısından ise çalışanın işe alındığı tarihten önceki son 3 ay içerisinde 10 günden çok SGK ya da bağ kur kapsamında çalışmamış olması gerekiyor. Teşvikte yaş şartı yok ancak 18-25 yaş arası erkek, kadın ya da engelli çalışan istihdamı halinde teşvik süresi uzamakta.

Ayrıca bu teşvikte en önemli şart işe alınan çalışanın bir önceki yılın ortalama çalışan sayısına ilave olarak işe alınmış olması ve teşvikten yararlanma süresi boyunca da bu ilave şartının sağlanmış olması gerekiyor

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here