Ana sayfa Çalışma Hayatı 2023 Yemek istisnası olan 78,90 TL’nin üzerindeki tutarın muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

  2023 Yemek istisnası olan 78,90 TL’nin üzerindeki tutarın muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

  41
  0

  Yemek istisnası 78,90 farkı muhasebe kaydı nasıl olmalıdır? SSK primi olarak tahakkuk edip (vergi hariç) Ayni yardım olarak personel alacağına kayıt atarsak mükerrer ödeme yapmış değilmidir?

  Ödenen yenmek parası bordroya eklenir.

  Çalışılan gün x 78,90 TL tutarı SGK primine tabi olmaz. GV açısından ise çalışılan gün x 110 TL tutarı GV istisna edilir. Bu işlemler bordro üzerin den yapılır.

  78,90 TL’lik İstisna üzerinde kalan tutar ücret gibi değerlendirilir ve üzerinden SGK, İşsizlik, G.V. ve D.V. kesilir ve ücret için kullanılan muhasebe hesabına kaydedilir (720/730/740/750/760/770).


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here