Ana sayfa Vergi 2021 yılına ait peşin ödenen kira bedeli için stopaj bildirimini ne zaman...

  2021 yılına ait peşin ödenen kira bedeli için stopaj bildirimini ne zaman yapmalıyız?

  Gelecek yıla ait olan ve faturası bir önceki yıl gelen fuar katılım bedeli gider yazabilir mi?

  112
  0
  Serbest meslek faaliyetinde bulunan mükellefin vergi mükellefiyeti olmayan kişiden 5 yıllığına ofis kiralamıştır.
  Ofisin ilk 18 aylık kirasını sözleşmede de bildirdikleri gibi yapılacak tadilata saymışlar, kalan 5 aylık (2022 dönemine ait) kirayı sözleşme imza tarihinde banka kanalı ile nakit ödemişlerdir. Geri kalanını döneminde (2022 ve sonrası) aylık olarak ödeyeceklerdir.  
  Öncelikle yapılan kira ödemesi 2022 yılının kirası olmasına rağmen, ödemenin yapıldığı dönemde beyan edilmesi gerekir değil mi?

  Tadilata sayılan süre + 5 ay için sözleşmede belirtilen tutar üzerinden GV stopajı yapılacaktır.

  Firmamız 08-12 Şubat 2021 yılında yurtdışında düzenlenecek fuara katılacaktır.  
  Fuarı organize eden firmaya ödemenin bir kısmını bu yıl sonuna kadar kalan kısmını 2021 yılında fuar öncesi ödeyeceğiz.  
  Firma fuar ile ilgili faturayı 14.10.2020 tarihinde kesip bize gönderdi. Kesilen bu faturayı bu yıl giderleştirilebilir miyiz?

  280 hesap Kullanılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here