Ana sayfa Muhasebe 2021 Satış Hasılatı 1 Milyon TL’nin üzerinde olan oto galerilerinin e-Fatura ve...

  2021 Satış Hasılatı 1 Milyon TL’nin üzerinde olan oto galerilerinin e-Fatura ve e-Defter ‘e geçiş süreleri nedir?

  55
  0

  2.El Motorlu Taşıt Alım Satımı (Galeri) işi yapan mükellefim 2021 Yılı Brüt Satış Hasılatı 1.000.000 TL nin üzerindedir, yine bir başka mükellefim İnşaat (Müteahhitlik) faaliyeti ile iştigal etmekte olup 2021 Yılı Brüt Satış Hasılatı 1.000.000 TL nin altındadır, iki firmanın Zorunlu E Fatura ve E Defter’e geçiş süreleri nedir?

  VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 535)’e göre;

  Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı);

  a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL,

  b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL

  ve üzeri olan mükellefler.

  sorunuzda geçen mükellefiniz için belirttiğiniz bilgiler kapsamında 1/7/22 tarihine kadar e-fatura ve e-arşiv fatura başvurusu yapması gerekecektir. Yukarıdaki tebliğ maddesi dışında kalan mükelleflerin, başkaca bir yükümlülüğü var mı bunları da ayrıca e-fatura geçiş kriterleri bakımından kontrol etmek gereklidir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here