Ana sayfa Dünya 2020 yılının Ocak-Ağustos döneminde Moldova’nın ihracatı 2019 yılının aynı dönemine göre %13,6 oranında...

  2020 yılının Ocak-Ağustos döneminde Moldova’nın ihracatı 2019 yılının aynı dönemine göre %13,6 oranında düştü

  213
  0

  Moldova Ulusal İstatistik Bürosu 2020 yılının Ocak-Ağustos döneminde Moldova’nın ihracatının 2019 yılının aynı dönemine göre  % 13,6 oranında düşerek 1,54 milyar ABD Doları, ithalatının ise % 11,9 oranında düşerek 3,32 milyar ABD Doları olarak gerçekleştiğini açıklamıştır. Bunun sonucunda, ülkenin dış ticaret hacmi 4,87 milyar ABD Doları, dış ticaret açığı 1,78 milyar ABD Doları, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise % 46,5 olarak gerçekleşmiştir.

  Aynı dönemde Moldova’nın Türkiye’ye yönelik ihracatı 2019 yılının aynı dönemine kıyasla % 22,4 oranında düşerek 103,1 milyon ABD Doları seviyesine, Moldova’nın Türkiye’den yaptığı ithalat ise % 6,7 oranında düşüşle 225,6 milyon ABD Doları seviyesine azalmıştır. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi söz konusu dönemde 328,6 milyon ABD Doları olarak hesaplanmıştır.

  2020 yılının ilk sekiz aylık dönemi ticaret verileri dikkate alındığında, ülkemiz Moldova’nın ticaret yaptığı önde gelen ülkeler arasında; ihracatta % 6,7’lik payla 5’inci sırada, ithalatta 6,8’lik payla 6’ncı sırada ve dış ticaret hacminde % 6,8’lik payla 7’inci sırada yer almaktadır.


  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı / Kişinev Ticaret Müşavirliği
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here