Ana sayfa Vergi 2020 yılına ait senelik kira aralık ayında ödenirse stopaj hesaplaması nasıl yapılmalıdır?

  2020 yılına ait senelik kira aralık ayında ödenirse stopaj hesaplaması nasıl yapılmalıdır?

  113
  0

  31.07.2020 tarihinde yapılan iş yeri kira stopaj oranlarındaki değişiklikte brüt mü, yoksa net üzerinden mi işlem yapılacak?

  Kira sözleşmesi Brüt olarak yapılmış ise mal sahibine yapılacak kira ödemesinden % 10 GV stopajı yapılır. Mal sahibine ödenecek net kira % 10 oranında artar. Kira sözleşmesi Net olarak yapılmış ise Netten brüte gidilir. Brüt tutardan % 10 GV stopajı yapılır. Kiracı % 10 daha eksik kira ödemiş olur.

  Kira sözleşmemize göre iş yeri kira ödemesi yıllık olarak yapılmaktadır buna göre kira ödemesinin yapıldığı tarihte tahakkuk ve ödeme kaydı yapılmaktadır. Ocak-Aralık 2020 dönemine ait kira ödemesi Aralık 2020 de yapılacaktır. Buna göre 2020-Ocak-Temmuz kirası stopaj oranı %10 üzerinden mi yoksa yüzde %20 üzerinden mi hesaplamak daha doğru olur?

  31/12/2020 Tarihine kadar yapılacak kira ödemelerinde stopaj oranı % 10 dur.


  Stopaj oranlarının %10 uygulaması 7. aydan mı yoksa 8.ayda mı başlamaktadır?

  31 Temmuz 2020 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, 31.12.2020 tarihine kadar uygulanmak üzere, bazı kira ödemelerine uygulanan gelir ve kurumlar vergisi stopaj oranı %10 olarak yeniden belirlenmiştir. Şu hâlde ağustos ayı kirasına uygulanması gerekmektedir.

  31.07.2020 tarihli Resmî gazetede yayınlanan verilerden kira stopaj oranı %20 den %10 a düşmüştür.


  Temmuz ayında dekont tarihleri 31.07.2020 tarihinden önce olan kira ödemeleri bulunmaktadır. Temmuz ayına ait Muhtasar beyanname düzenlerken kira stopaj oranını dekont tarihlerine göre mi hesaplayacağız? Kısacası temmuz ayı muhtasar beyannamesinde kira stopaj oranı yüzde kaçtır?

  Dekont tarihi ödeme tarihidir. Ödemenin yapıldığı günkü Stopaj oranı dikkate alınacaktır.

  Kira ödemesi 31/07/2020 günü yapılmış ise Stopaj %10

  31/07/2020 tarihinden önce ödeme yapılmış ise stopaj %20 olarak hesaplanır.

  Bu durumda temmuz ayı için ikili bir oran ortaya çıkmıştır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here