Ana sayfa Ekonomi 2018 Yılı Bütçesinde Savunmanın Payı Artıyor!

  2018 Yılı Bütçesinde Savunmanın Payı Artıyor!

  1046
  0

  Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018 yılı Bütçe Kanun Tasarısına göre 2018 yılı bütçesi 762 milyar 800 milyon lira olarak belirlendi. Bütçede en büyük pay eğitime ayrılırken, savunma harcamalarına ayrılan kaynak artırıldı.

  Milli Savunma Bakanlığı’nın Ödenekleri Arttı.

  Resmi Gazete’de yayımlanan Mali Plan’a göre öncelikle bu yıl başında 28.7 milyar lira olan Milli Savunma Bakanlığı’nın 2017 ödeneği 41.3 milyar liraya yükseltildi.

  Savunma sektörünün 2018 yılı için başlangıç ödeneği 40.4 milyar lira olarak belirlendi.

  Milli Savunma Bakanlığı’na önceki yıllara ve 2017 yılı başlangıç ödeneğine göre oldukça yüksek bütçe ayrılmış oldu. Bunun nedeni olarak da mal ve hizmet alımları kalemindeki artış gösterildi.

  Geçen yıl aynı kalemde 10.5 milyar liralık ödenek varken, bu yıl ödenek 20.3 milyar liraya çıktı.

  Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Ödenekleri % 17 Arttı.
  Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bu yıl bütçesi 1.9 milyar liraydı, 2018 yılı ödeneği 2.3 milyar lira oldu ve %17’lik bir artış gerçekleşti.

  Jandarma Genel Komutanlığı’na Aktarılan Kaynak 13,3 Milyar Lira Oldu.
  Jandarma Genel Komutanlığı’nın da 9,4 Milyar liradan 13,3 milyar liraya çıkarılarak %42’lik artış sağlandı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaynağı Arttırıldı.
  Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aktarılan kaynak 23,5 milyar TL’den 27,8 milyar liraya çıkarılmıştır.

  Kaynak:
  Maliye Bakanlığı
  Hürriyet
  TRT Haber

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here