Ana sayfa Mevzuat 2017 yılında gerçek kişi almış olduğu 20 daireyi şimdi satmak isterse değer...

2017 yılında gerçek kişi almış olduğu 20 daireyi şimdi satmak isterse değer artışı kazancı nedeniyle gelir vergisi öder mi?

Çok sayıda daire satışı ticari faaliyet kapsamına girer mi?

52
0

Vergi mükellefi olmayan bir şahıs 2017 yılında satın almış olduğu 15-20 adet konutu, 2020 yılında satmak isterse; Değer Artış Kazancı dışında herhangi bir başka vergi ile karşılaşabilir mi?

15-20 adet konutun satılması ticari faaliyet sayılır.

Daire Satış Değer Artış Kazancı Hesaplaması için Tıklayın

3 Ortaklı anonim şirketimiz 2019 yılında kuruldu. Şirket ortakları hisselerini dışarıdan bir kişiye devredecektir. Kişiye devrediyor bu devirde kdv ödemesi yapılacak mı?

Gerçek kişilerin Hisse devirlerinde (satışında) KDV hesaplanmaz.

Hisse satışından gelir elde edilir ise Değer artış kazancından dolayı vergileme olur.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here