Ana sayfa İstatistik 2017 Temmuz Ayında En Güvenilir Sektör: Perakende Ticaret Sektörü!

  2017 Temmuz Ayında En Güvenilir Sektör: Perakende Ticaret Sektörü!

  1251
  0

  1- HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 103,7 DEĞERİNE YÜKSELDİ.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 2017 yılı Haziran ayında 98,8 iken, 2017 yılı Temmuz ayında %5 oranında artarak 103,7 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

  Hizmet sektöründe 2017 yılı Haziran ayına göre;
  1.1- İş durumu endeksi %6,3 oranında arttı,
  1.2- Hizmetlere olan talep endeksi %7,2 oranında arttı,
  1.3- Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %2,2 oranında arttı.

  2- PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 107,3 DEĞERİNE YÜKSELDİ.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi 2017 yılı Temmuz ayında %6,6 oranında artarak 107,3 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

  Perakende ticaret sektöründe 2017 yılı Haziran ayına göre;
  2.1- İş hacmi-satışlar endeksi %14,6 oranında arttı,
  2.2- İş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %6,2 oranında arttı,
  2.3- Mevcut mal stok seviyesi endeksi %0,5 oranında azaldı.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Temmuz 20173- İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 85,5 OLDU.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 86,7 iken, 2017 yılı Temmuz ayında %1,4 oranında azalarak 85,5 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

  İnşaat sektöründe 2017 yılı Haziran ayına göre;
  3.1- Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,2 oranında azaldı,
  3.2- Toplam çalışan sayısı endeksi %1,5 oranında azaldı. 

  Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları, Temmuz 2017

  AÇIKLAMALAR
  Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (25.07.2017 – 24887)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here