Ana sayfa Muhasebe Gerçek kişiler dairelerini sattığında gelir vergisi beyannamesinde istisnadan faydalanabilmeleri için kaç yıl...

Gerçek kişiler dairelerini sattığında gelir vergisi beyannamesinde istisnadan faydalanabilmeleri için kaç yıl dairelerini ellerinde tutmalıdır?

2015 yılında iki daire aldık. 2019 yılında dairelerden birini 135.000 TL diğerini 145.000 TL ye satıyor. Bu durumda bu 2019 için vergi ödemesi gerekir mi?

297
0

2015 yılında iki daire aldık.

2019 yılında dairelerden birini 135.000 TL diğerini 145.000 TL ye satıyor. Bu durumda bu 2019 için vergi ödemesi gerekir mi?

5 tam yıl dolmadığı için alış ve satış arasındaki fark için yıllık GV beyannamesi verilecektir.

Alış değerinin enflasyondan arındırılması yapılabilir.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here