Ana sayfa Muhasebe 2014 yılında arsa olarak ve otel inşaatına başlanan taşınmasın satılması durumunda KDV...

2014 yılında arsa olarak ve otel inşaatına başlanan taşınmasın satılması durumunda KDV istisnası var mıdır?

2014 yılında arsa olarak ve otel inşaatına başlanan taşınmazın satılması durumunda KDV istisnası var mıdır?

16
0

Şirket aktifine 2014 yılında arsa olarak alınan ve 258 yatırım hesabına alınarak Butik Otel inşaatına başlanan, halen yatırımı devam ettiği için de binaya dönüşmeyen bu yerimizi satmak istiyoruz.

1- Arsa olarak satarsak KDV’den istisna olur mu?

2- Binaya çevirip bu şekilde satarsak KDV istisnasından yararlanabilir miyiz?

3- Kdv istisnasından faydalanamazsak KDV oranı 8 mi?

KDV 17. maddedeki koşullar varsa KDV istisnası uygulanır.

Bina olarak iki tam yıl aktif de olması ve KVK 5. maddedeki şartlar varsa istisna uygulanır elde edilen kazancın % 50 si KV den istisna edilir.

% 18 KDV uygulanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here