Ana sayfa Çalışma Hayatı 18 yaşını doldurmamış kişileri iş yerimizde çalıştırabilir miyiz?

  18 yaşını doldurmamış kişileri iş yerimizde çalıştırabilir miyiz?

  SGK öğrencinin eğitimini aksatmayacak şekilde çalışmasına engel bir düzenleme bulunmamaktadır.

  66
  0
  18 yaşında halen lise eğitimi (online) alan bir kişinin işyerinde çalıştırılmasının MEB ve SGK mevzuatı açısından bir sakıncası var mı?

  SGK öğrencinin eğitimini aksatmayacak şekilde çalışmasına engel bir düzenleme bulunmamaktadır.


  17 yaşındaki birini matbaamızda çalıştırmak istiyoruz. Bu mümkün müdür?

  16 yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır. 

  EK-1’deki çizelgede, karşısında (K) harfi bulunmayan işlerde kadınlar ve (Gİ) harfleri bulunmayan işlerde de 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler çalıştırılamaz. 

  Ancak; ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir. 

  İşyerinizin nace kodundan tehlike sınıf derecenize bakarak işlem yapınız.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here