Ana sayfa Vergi 10 personel çalıştıran bir firma aylık muhtasar beyannamesine geçmek zorunda mıdır?

10 personel çalıştıran bir firma aylık muhtasar beyannamesine geçmek zorunda mıdır?

40
0

E-beyanname de beyanname atarken sorun yaşıyorum. Sözleşme olduğu halde mükellefimin beyannamesini atarken yetkiniz bulunmamaktadır diye uyarı vermektedir. Ne yapmalıyım?

Sözleşmelerin güncellenmesinde aşağıdaki işlemleri yaparsanız sorun yaşanmaz.

Diğer taraftan özel beyanname hazırlama programınız bdp programı ile uyumlu mudur kontrol ediniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/05022020_muhtasar_ve_prim_hizmet_beyannamesi_gonderilmesi.pdf

10 kişi ve üzeri aylık muhtasara geçmesi gerekliliği durumu net olarak nedir? Şubat 2020 itibariyle 10 kişi çalışmakta olan müşterimiz için Ocak için aylık muhtasar mı vermeliyiz yoksa bu 10 ve kavramı dâhil anlamında mı 3 aylık devam edebilir miyiz?

Kişi hesaplamasında 10 kişi DÂHİLDİR. 11 kişi olduğu zaman aylık beyanname verilir.

Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir.

Çalışan sayısı 10 ve daha az olması durumunuz devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısmı doldurularak aylık verilebilir.

Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir.

Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here