Ana sayfa Vergi 10 kişiden az çalışanı olan firmalar Muhtasar prim beyannamesinde vergi bildirimlerini üç...

10 kişiden az çalışanı olan firmalar Muhtasar prim beyannamesinde vergi bildirimlerini üç aylık olarak bildirebilir mi?

919
0

2019 yılından beri yazlığında bahçıvan çalıştırıp KOLAY İŞVERENLİK dosyası açık olan mükellefin bugüne kadar ödemeleri e-devletine düşüp ödüyordu. 2020 tarihinde MUHSGK adı altında işverenin herhangi bir şey yapmasına gerek var mıdır?

Bu kişiler ek9 kapsamında olup muhaphb bildiriminde bulunmayacaklardır.

 

2020/Ocak ayında toplam çalışan işçi sayısı 5 kişi olan mükellefimin SGK bildirgesini

e-bildirge versiyon 2’den verdim. Bu mükellefin Ocak ayına ait stopaj beyannamesini nasıl vereceğim? Mükellef 3 aylık muhtasara tabidir. Ocak ayına ait muhtasarı aylığa çevirip Ocak ayı için aylık olarak vermem gerekir mi? İsteğe bağlı 3 aylık olarak vermeye devam edebilir miyiz?

İSTEĞE BAĞLI OLARAK MUHTASAR 3 AYLIK VERİLEBİLİR.

 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir. (OCAK-ŞUBAT 2020 için)

 Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26’sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir.

Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısmı doldurularak aylık verilebilir.

Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir.

Mükellefin İSTENMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here