Ana sayfa Vergi 1.000 TL’nin altındaki faturalara KDV tevkifatı uygulanır mı?

  1.000 TL’nin altındaki faturalara KDV tevkifatı uygulanır mı?

  KDV tevkifatında 1.000 TL’lik sınır günlük mü aylık mı uygulanır

  103
  0
  • YemekSepeti.com firması, ABC şahıs işletmesine “Ticari Reklam” açıklaması ile 350 TL’lik faturayı tevkifatlı olarak düzenleniştir. 1.000 TL altına tevkifat nasıl yaparsınız diye sorduğumuzda, biz 15 günde bir fatura kesiyoruz, sizin ay içinde 1.000 TL’yi geçip geçmeyeceğinizi bilemediğimiz için tevkifatlı kesiyoruz diyorlar. 
  • XYX firmamız gazete ilan servisi hizmeti vermektedir. Her ayın sonunda ilan hizmetine aracılık ettiği ulusal gazetelere “Prim Faturası” düzenlemektedir. Ve bu faturalarda genel olarak KDV dahil 1.000 TL’nin altında oluyor. Diğer gazetelerde sorun yok ama bir tanesi, 800 TL+KDV’lik faturasını da kendilerine tevkifat yapmamız gerektiği konusunda inatlaşıyor. Gerekçe olarak da bu onlara kestiğimiz faturadan indirim gibi olduğu içinmiş. Aynı şekilde onlara da bu faturanın 1.000 TL altında olduğu için tevkifat olmayacağına dair tebliği gönderdiğimizde hiç oralı olmuyorlar.
  • Diğer taraftan, tutarı ne olursa olsun, gazete ilanlarına aracılık eden firmaların gazeteler kestiği faturalar size tevkifata tabi midir? 

  1-Firma yanlış yorumluyor. 1.000 TL kuralı Bir gün içindir. 15 gün için uygulanmaz. 

  2-İnatlaşan firma konusunda bizim yapacağımız bir işlem yok.1.000 TL kuralı gün içinde olanlar içindir. 

  3- Ticari reklam konusundaki yorumumuz aşağıdadır. 

  TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 

  2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. 

  Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. 

  Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here