İşveren, Çalışanı Sebepsiz İşten Çıkartabilir mi?

    İşveren, Çalışanı Sebepsiz İşten Çıkartabilir mi?

    40
    0
    PAYLAŞ

    4857 sayılı İş Kanununda belirtilen iş akdinin feshinin geçerli bir sebebe dayandırılması hakkında hususlar Madde 18 de yer almaktadır.

    1- İş akdinin sona erdirilmesi geçerli sebebe dayandırılmak zorunda mıdır?
    30 veya daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde
    en az 6 aylık kıdemi olan işçilerin Belirsiz Süreli İş Sözleşmesini fesheden işveren bunu geçerli bir sebebe dayandırmak zorundadır.

    Bu sebepler;
              1.1- İşçinin yeterliliğinden
              1.2- İşçinin davranışlarından
              1.3- İşletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanmış olabilir

    *** Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmamaktadır. Yani 6 ay şartı aranmamaktadır.isveren-istencikarma

    2- Peki neler geçerli sebep olarak değerlendirilmez?
              2.1-
    Sendika üyeliği veya çalışma saatleri dışında veya işverenin rızası ile çalışma saatleri içinde sendikal faaliyetlere katılmak,
              2.2- İşyeri sendika temsilciliği yapmak,
              2.3- Mevzuattan veya sözleşmeden doğan haklarını takip veya yükümlülüklerini yerine getirmek için işveren aleyhine idari veya adli makamlara başvurmak veya bu hususta başlatılmış sürece katılmak,
              2.4- Irk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş ve benzeri nedenler,
              2.5- 74’ üncü maddede bahsedilen Doğum İzninde ve kadın işçilerin çalıştırılmasının yasak olduğu sürelerde işe gelmemek,
              2.6- Hastalık veya kaza nedeniyle İş Kanunu 25’ inci maddesinde belirtilen işverenin haklı nedenle derhal fesih haklarında belirtilen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık,

    *** İşçinin altı aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde geçen süreler birleştirilerek hesap edilir. Aynı işverenin farklı işyeri dosyaları altındaki çalışma süreleri tek yer olarak değerlendirilir.
    *** İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyerinin bulunması halinde, işyerinde çalışan işçi sayısı, bu işyerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir.

    Kaynak: 4857 sayılı İş Kanunu Madde 18

    Tarih: 12 Ocak 2017

    Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

    BİR CEVAP BIRAK